Alternaturk Ana Sayfa
Norm Enerji Sistemleri
  GÜNEŞ ENERJİSİ   RÜZGAR ENERJİSİ   JEOTERMAL   DALGA ENERJİSİ   HİDROELEKTRİK  BİYOETANOL   ELEKTRİK  BOR  ÇOCUK
 
SİTE İÇERİKLERİNDEN
Otomobil Enerji Kayıpları
DİĞER HABERLER
 Bankalar Çevreci Oldu
 Verimli Ampül Fikri Castro'dan
 Ford Otosan'dan Hibrid Otomobil
 Sharp ve Enel Ortaklığı
 Pilli otomobil
 Diyarbakır Güneş Evi
 Sanko Enerjide İlk 10'a Oynuyor
 Conergy in Turkish Market with Norm
Termoelektrik Jeneratörle Yakıt Tasarrufu
09.06.2008
Artan petrol fiyatları yakıt tasarrufunda denenmedik yöntem bırakmadı .

Alternatif enerji kaynaklarına olan talep gün geçtikçe daha çok artıyor. Fosil yakıtların dünya çapında iyice el yakmaya başlamasıyla artan alternatif enerji kaynağı ihtiyacı insanoğlunu kara kara düşündürüyor. Yakıt tasarrufu sağladığı öne sürülen motor yağları, otomobil tekerleri, özel filtreler gibi çözümlere bir yenisi daha eklendi. Alman bilim insanları tarafından geliştirilen yöntem bilimsel açıdan güçlü tezlere sahip.
Termoelektrik Motor
Fosil yakıtların pahalanması ve global ısınmaya olan olumsuz etkisi bilim adamlarını farklı enerji kaynakları aramaya ittiği sırada Alman uzmanlar, araba egzozundan enerji üretmenin olabilirliğini hesaplıyorlardı. Uzun zamandır süren çalışmada, uzmanlar bu tür sorunları çözecek termoelektrik jeneratoru üzerinde yoğunlaştılar.

Araştırmacılara göre, otomobillerde kullanılan yakıtların neredeyse 3/2'si artık ısı olarak yok yere harcanıyor ve enerjinin %30'undan fazlası yok yere kaybediliyor. Uzmanlar, artık ısıyı tekrar yakalamakta kullanılan termoelektrik jeneratorleriyle bu soruna çözüm arıyorlar. Termoelektrik

Bu jenerator, sıcaklık değişimini baz alıyor ve fark ne kadar büyükse o kadar iyi sonuç veriyor. Termoelektrik Sistemleri departmanı başkanı olan Dr. Harald Böttner, durumu şöyle izah ediyor: "Egzoz borularındaki sıcaklık Celsius olarak 700 dereceye ulaşabiliyor ve hatta aşabiliyor."

Araştırmacıların dikkat çektiği bir diğer nokta ise Almanya'da 50 milyona yakın aracın yolda seyir halinde olması ve ülkedeki bir aracın yolda ortalama 200 saat seyir halinde bulunması. Uzmanlara göre bu jeneratorle her bir araçtan 1 kilowatt enerji üretilse, bunu genele vurduğunuzda akıl almaz bir rakam çıkıyor.

Henüz üzerinde yapılan çalışmalar tamamlanmayan teknoloji sonrasında üretilen enerjinin tam olarak nasıl kullanılacağı bilinmiyor.

Termoelektrik Jeneratör nedir?
Termoelektrik jenetörler ısı enerjisini elektrik enerjisine döniştüren elemanlardır. Birçok mikroelektrik yöntemde olduğu gibi çalışma mekanizması P ve N tipi yarı iletkenlere dayanmaktadır.


Yigit Harita

 HABERLER
 DOSYALAR
 ENERJİ TASARRUFU
 ENERJİ FİRMALARI
 ENERJİ VERİMLİLİĞİ
 ÇEVRE
 VİDEO BLOG
 YENİLENEBİLİR ENERJİ
 ENERJİ İLANLARI

E-posta Aboneliği :


Haberlerimiz
e- postanıza gelsin

 
 
 
Toplam Ziyaretçi