Alternaturk Ana Sayfa
Norm Enerji Sistemleri
  GÜNEŞ ENERJİSİ   RÜZGAR ENERJİSİ   JEOTERMAL   DALGA ENERJİSİ   HİDROELEKTRİK  BİYOETANOL   ELEKTRİK  BOR  ÇOCUK
 
SİTE İÇERİKLERİNDEN
Bina Isı Yalıtımı
Bir binanın çatısınna yalıtım malzemeleri döşenirken.
DİĞER HABERLER
 Bankalar Çevreci Oldu
 Verimli Ampül Fikri Castro'dan
 Ford Otosan'dan Hibrid Otomobil
 Siemens Rüzgara Yerli Ortak Arıyor
 Güneş Enerjisi Zorunlu Kılınabilir
 Diyarbakır Güneş Evi
 Sanko Enerjide İlk 10'a Oynuyor
 Conergy in Turkish Market with Norm
Isı Yalıtımına Devlet Desteği
16.06.2008
Evlerde ısı yalıtımınına olan ilgiyi arttırmak amacıyla yalıtım sektöründe vergilerin düşürülmesi planlanıyor.
            Isı Yalıtımı

Türkiye'deki 18 milyon konutun yüzde 92'sinde yalıtım kriterlerinin uygulanmadığını, geçen yıl ithal edilen 36 milyar dolarlık enerjinin üçte birinin konutlara gittiğini söyleyen Ürkmez, bu yıl sonunda konutların enerji giderinin 15 milyar doları bulacağını, yalıtım olmadığı için de bunun 8 milyar dolarının ''havaya saçılacağını'' savundu.

Akaryakıt ve enerji fiyatlarının hızla yükselmesiyle yalıtım konusunun da bir zorunluluk haline geldiğini belirten Ürkmez, 2008 yılının enerji verimliliği yılı ilan edilmesi ve ENVER projesinin işleyişinin hızlandırdığını kaydetti.

Ürkmez, açıklamalarına söyle devam etti:

''İZODER olarak yıllardır anlattığımız gerçeklerin artık tüm kesimler tarafından sahiplenilmesiyle umutlu bir yola çıktık. Önceki yıllarda tasarladığımız projeleri hayata geçirmek için çalışıyoruz. İnsanlara binalarını yalıtma zorunluluğu getirmenin, polisiye önlem almanın çözüm olmadığına inanıyoruz. Bunun yerine onlara yalıtımın neden yararlı olduğunu anlatarak cazip olanaklar sunmaya çalışacağız. Bu kapsamda Elektrik İşleri Etüd İdaresi ile faizsiz kredi konusunda bir çalışma yaptık. Vakıfbank kanalıyla böyle bir kredi çıkartmak için çalışma yapılıyor. Tamamıyla faizsiz istedik, olmadı. Ama çok düşük faizli bir kredi çıkacak. Tahmin ediyorum 3 ay içinde çıkar. ENVER projesinin ilk somut adımı da atılmış olacak.

Yaptığımız hesaplamalara göre bu krediyle insanlar ceplerinden para çıkmadan, 3-4 yıl boyunca enerjiye ödediği fazladan parayı kredi geri ödemesine çevirerek yalıtım yaptırmış olacak. Aylık 200 YTL enerji gideri olan bir konutta yalıtım sonrası elde edilecek tasarrufun ortalama 100 YTL olacağı, bu tasarrufun 3-4 yıllık kredi ödemesine yeterli olacağı hesaplanıyor.''

VERGİ İNDİRİMİ TALEBİ

Yalıtım malzemelerine uygulanan KDV oranının da yüzde 18'den yüzde 1'e çekilmesinin gündemde olduğunu dile getiren Ürkmez, konuyla ilgili Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak ile görüştüklerini ifade etti.

Bakan Özak'ın konuyu Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'a anlatacağını ifade eden Ürkmez, gerekli indirimin sağlanması halinde oluşacak taleple Türkiye'nin 40 fabrikaya daha ihtiyaç duyacağını, yalıtım uygulayıcılarıyla birlikte 135 bin kişiye iş sağlanacağını ileri sürdü.

Ürkmez, devletin bu faaliyetlerden elde edeceği vergi gelirinin KDV indirimiyle oluşan kaybı da karşılayacağını ileri sürerek, ''Bunu hükümete anlatmaya çalışıyoruz. İkna edene kadar anlatmaya devam edeceğiz. Olumlu bir dönüş olacağından umutluyuz'' diye konuştu.

Kat Mülkiyeti Yasası'nda yapılan değişikliklerle artık apartmanlarda yalıtım yatırımları için de oy çokluğu kararının yeterli olacağına dikkat çeken Ürkmez, bunun da yalıtım yatırımlarını hızlandıracağını ifade etti.

Ürkmez, inşaat sektöründeki durgunluğa rağmen yalıtım sektörünün bu yıl yüzde 10 büyümesinin beklendiğini sözlerine ekledi.


Yigit Harita

 HABERLER
 DOSYALAR
 ENERJİ TASARRUFU
 ENERJİ FİRMALARI
 ENERJİ VERİMLİLİĞİ
 ÇEVRE
 VİDEO BLOG
 YENİLENEBİLİR ENERJİ
 ENERJİ İLANLARI

E-posta Aboneliği :


Haberlerimiz
e- postanıza gelsin

 
 
 
Toplam Ziyaretçi