Alternaturk Ana Sayfa
Norm Enerji Sistemleri
  GÜNEŞ ENERJİSİ   RÜZGAR ENERJİSİ   JEOTERMAL   DALGA ENERJİSİ   HİDROELEKTRİK  BİYOETANOL   ELEKTRİK  BOR  ÇOCUK
 
SİTE İÇERİKLERİNDEN
Kollektörün Evde Kullanılması
DİĞER HABERLER
 Bankalar Çevreci Oldu
 Verimli Ampül Fikri Castro'dan
 Ford Otosan'dan Hibrid Otomobil
 Sharp ve Enel Ortaklığı
 Pilli otomobil
 Otomobillerde Termoelektrik Yöntem
 Sanko Enerjide İlk 10'a Oynuyor
 Conergy in Turkish Market with Norm
Güneş Enerjisi Zorunlu Olsun
11.06.2008
Sanayi Ticaret, Enerji, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Soner Aksoy, evlerde tüketilen enerjinin en az %10'unun yenilenebilir enerjiden kaynaklanması yönünde bir yasa teklifi hazırlıyor.
       Zorunlu Kollektör
TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Soner Aksoy, ev, apartman ve işyerlerinin çatılarına güneş kolektörü veya güneş pilleri konularak tüketilen enerjinin yüzde 10’unun bu yolla üretilmesinin yasal zorunluluk haline getirilmesi için çalışmalar yaptığını açıkladı.
Aksoy, yenilenebilir(tükenmeyen) enerji olarak nitelendirilen güneş, rüzgâr, jeotermal ve biyogazdan elektrik üretimiyle ilgili yasa teklifi çalışmaları konusunda Milliyet Gazetesi’ne bilgi verdi. 

‘Kısa sürede üretim’
“Asıl enerji fosil yakıttır anlayışı artık bitmiştir” diyen Aksoy, yenilenebilir kaynaklardan tüketilen elektriğin yüzde 20’sinin kısa sürede üretilebileceğini belirtti.
Aksoy, “Bu konuda yasa teklifi çalışmam sürüyor. Eğer üretilen güneş enerjisinin ilk 5 yılda belirli bir fiyattan alınacağı düzenlemesini yaparsak, yatırımlarda patlama olur” diye konuştu.
Türkiye’nin elektrik üretiminde doğalgaza bağımlılığının yüzde 52 seviyesinde olduğunu kaydeden Aksoy, “Doğalgaza bağımlı olmak belli ülkelerin kucağına oturmak demektir” dedi.
Barcelona kriterlerine göre Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde bütün konutlara yenilenebilir enerji üretme zorunluluğu getirildiğini ifade eden Aksoy, üzerinde çalışılan yasal düzenlemeyle ilgili şu bilgileri verdi:

Çatılara kolektör
“AB üyesi olmayı amaçlıyorsak bu konuda da kriterlere uymamız gerekir. Bütünkonutlar ile işyerlerine tükettikleri enerjinin yüzde 10’unu yenilenebilir enerji kaynaklarından üretmeleri Kollektörzorunluluğunu getirmeliyiz. Üzerinde çalıştığım yasa teklifine göre, bu bütün apartmanlar ve müstakil evler için geçerli olacak. Hatta bazı yerlerde rüzgâr enerjisi elde edilebilir.”

Güneş Enerjisi İki Yöntemle Kullanılıyor
Enerji üretimi açısından bakıldığında iki yöntemin bulunduğunu söyleyen Soner Aksoy, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Birincisi, güneş kolektörleriyle sıcak su elde edilmesi. İkincisi, güneş ışığından güneş pilleriyle (fotovoltaik piller)  elektrik üretimi. Apartmanlarda ısı kaybını önleyecek izolasyonu da zorunlu hale getirmeliyiz. Enerji Bakanlığı ile Vakıfbank bu konuda anlaşma yaparak apartman yöneticilerine uzun vadeli kredi sağlayabilir. Böylece yüzde 40 ısı kaybı azalması sağlanır.”


Yigit Harita

 HABERLER
 DOSYALAR
 ENERJİ TASARRUFU
 ENERJİ FİRMALARI
 ENERJİ VERİMLİLİĞİ
 ÇEVRE
 VİDEO BLOG
 YENİLENEBİLİR ENERJİ
 ENERJİ İLANLARI

E-posta Aboneliği :


Haberlerimiz
e- postanıza gelsin

 
 
 
Toplam Ziyaretçi