Alternaturk Ana Sayfa
Norm Enerji Sistemleri
  GÜNEŞ ENERJİSİ   RÜZGAR ENERJİSİ   JEOTERMAL   DALGA ENERJİSİ   HİDROELEKTRİK  BİYOETANOL   ELEKTRİK  BOR  ÇOCUK
       
 
KLİMASIZ SERİNLEME YÖNTEMLERİ

Çoğumuzun evinde klima yok. Peki klima olmadan da serinlemek mümkün müdür? Klimanın yerini tutması imkansız olsa da bazı yöntemlerle rahatlamanız mümkün.

 

5. Vantilatörü Doğru Kullanın
Vantilatörler sadece etraftaki havayı hareketlendirmek için kullanılmaz. Evinizdeki sıcak havayı boşaltmak için de vantilatör kullanabilirsiniz.
Gece olduğunda dışarısı soğur ama evimizin içi hala sıcaktır. Dışarıdaki soğuk havayı eve almak için vantilatörü kullanabiliriz.
Vantilatörü balkon kapısının üstüne gelecek şekilde yerleştirin ve havayı dışarı üfletin. Balkona karşı gelen bir odada pencere açın. Bu sayede sıcak hava evden çıkarken arkasından serin havanın eve girmesini sağlar.

Gündüz bu yöntem işe yaramayacaktır. Gündüz hava ısınana kadar pencereleri açmamak daha mantıklıdır. Güneş vuran pencerelerin güneşliklerini açmamak ısınmayı azaltır.
Serinleme

 

6. Cihazları Kapatın
Elektrikli cihazların hepsi ısı yayar. Havanın zaten sıcak olduğu zamanlarda televizyonun uzun süre açık kalması oda sıcaklığını arttıracaktır.
Fırın kullanmak da oda sıcaklığını arttırır. Ocakta pişirilen yiyeceklerin ortamı ısıtmaması için aspiratörü açmak faydalı olacaktır.
Serinleme

 

DEVAMI >>> [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]

Yigit Harita

 HABERLER
 DOSYALAR
 ENERJİ TASARRUFU
 ENERJİ FİRMALARI
 ENERJİ VERİMLİLİĞİ
 ÇEVRE
 VİDEO BLOG
 YENİLENEBİLİR ENERJİ
 ENERJİ İLANLARI

E-posta Aboneliği :


Haberlerimiz
e- postanıza gelsin

 
 
 
Toplam Ziyaretçi