Alternaturk Ana Sayfa
Norm Enerji Sistemleri
  GÜNEŞ ENERJİSİ   RÜZGAR ENERJİSİ   JEOTERMAL   DALGA ENERJİSİ   HİDROELEKTRİK  BİYOETANOL   ELEKTRİK  BOR  ÇOCUK
 
SİTE İÇERİKLERİNDEN
Murat Sungur Bursa
Zorlu Enerji Grubu Başkanı Murat Sungur Bursa
DİĞER HABERLER
 Bankalar Çevreci Oldu
 Verimli Ampül Fikri Castro'dan
 Yalıtım Sektörüne Destek Geliyor
 Siemens Rüzgara Yerli Ortak Arıyor
 Güneş Enerjisi Zorunlu Kılınabilir
 Diyarbakır Güneş Evi
 Sanko Enerjide İlk 10'a Oynuyor
 Conergy in Turkish Market with Norm
Zorlu Enerji İsrail'de Elektrik Üretecek
16.06.2008
Zorlu Enerji Grubu Başkanı Murat Sungur Bursa, Zorlu Enerji olarak 5 yıl içerisinde çeşitli bölge ve ülkelerde toplam 5-7 milyar dolarlık yatırım yapacağını, 2.5 yıl sonra da İsrail'in elektrik üretiminine başlayacaklarını söyledi.
            Zorlu Enerji

Zorlu Enerji Grubu Başkanı Murat Sungur Bursa, Zorlu Enerji'nin önümüzdeki 5 yıl içinde yenilenebilir enerji yatırımlarını arttırarak büyümeye devam edeceğini ve toplam kurulu gücünü 4 bin 200 megavata çıkarmayı hedeflediğini bildirdi. Sektördeki 15'inci yılını kutlayan Zorlu Enerji'nin yeni yatırımları ve hedefleri hakkında bilgi vermek için düzenlenen toplantıda konuşan Murat Sungur Bursa, bu büyümeyi gerçekleştirmek için 5 yılda 5-7 milyar dolar arasında bir yatırım planladıklarını açıkladı.
Zorlu Enerji İsrail'e Açılıyor
Murat Sungur Bursa, Zorlu Enerji'nin İsrail'de toplam 1050 megavat gücünde 4 adet doğal gaz santral projesinin çalışmaları devam ettiğini belirterek, şunları söyledi: "İsrail'de finansman anlaşmaları tamamlanıp, yıl sonunda ilk kazmanın vurulması planlanıyor. İsrail'in en büyük özel sektör yatırımlarından birine imza atıyoruz. 2.5 yıl sonra İsrail'deki enerji üretimimiz ülkenin üretiminin yüzde 10'unu karşılayacak."

Moskova'daki Santrallerin Çalışması Sürüyor.
Moskova'da inşaası devam etmekte olan, her biri 340'ar megavatlık 2 doğal gaz santralı projesinin ilk bölümünün bu yılın son aşamasına doğru üretime gireceğini açıklayan Murat Sungur Bursa, şöyle konuştu: "Pakistan'da devam eden 50 megavatlık rüzgar enerji santralının ilk fazı yılın son aylarında üretime geçecek. Özelleştirmeden alınan Ankara Doğal Enerji Üretim A.Ş.'nin 140 megavatlık kapasitesi 2009 sonuna kadar 200 megavata çıkarılacak.

Türkiye'nin En Büyük Rüzgar Santralı 2009'a Hazır
Murat Sungur Bursa, Zorlu Enerji'nin yatırımlar hakkında şunları söyledi: "Grubun halen 420 megavat kurulu güç kapasiteli 7 santralı bulunuyor. 2007'de 2.5 milyar kilovat saat elektrik üretimi gerçekleştirilen grup, ileriki yıllarda beklenen enerji sıkıntısına karşı üretim kaynaklarını çeşitlendirecek, yenilenebilir kaynaklara yönelecek. Osmaniye'de altyapı çalışmaları devam eden 135 megavatlık Türkiye'nin 'en büyük' rüzgar santralı 2009'da enerji vermeye başlayacak. 110 megavatlık ikinci lisansla kapasite 245 megavata ulaşacak."

Yabancıların İlgisi Azaldı
Enerji sektöründe yeni yatırımlara ihtiyaç olmakla birlikte, yatırım koşullarının teyerince elverişli olmadığını söyleyen Bursa, şunları söyledi: "Bu durum yabancı sermayenin tutumuna da yansıyor. Elektrik spot bir ürün değil, hemen tüketilmek üzere üretilen bir ürün ve satmak zorundasınız. O yüzden de birilerinin ürettiğiniz elektriğe alım garantisi vermesi gerekiyor. Alım garantisini verenin illa ki devlet olması gerekmiyor. Uzun vadeli alım garantileri olmadan elektrik üretimi cazip hale gelemez. Ayrıca ürettiğiniz elektriği hangi bedelden satacağınız konusunda da bir açıklık yok. Son üç yıldır ciddi bir yatırım da yok."

Enerji sıkıntısı çekmemiz matematiksel bir sonuç
Bu yazın ortalarından itibaren elektrik kesintileri yaşanabileceğine ilişkin değerlendirmelerin sorulması üzerine, bunun "matematiksel bir sonuç" olduğunu anlatan Mehmet Sungur Bursa, şöyle konuştu: "Eğer bizim ekonomimiz geçen yılki büyüme trendini devam ettirirse, hava sıcaklıkları geçen yılki gibi olursa, eğer insanların gelir standartlarında ekonomiyle doğrudan ilişkili bir şey, olağanüstü bir sapma olmazsa Türkiye'nin enerji sıkıntısı çekeceği matematiksel bir sonuç. Sıkıntı ne kadar devam eder? Sıkıntı, yeni yatırımlar devreye girinceye veya inşallah olmaz ama ekonomi gerilemeye başlarsa ya da verimlilik ciddi miktarda artarsa, tasarruflar artarsa olur. Ya da bunların kombinasyonu olması lazım."

Otomatik fiyatlandırma 'zam makinesi'ne dönüşür
Temmuz ayından itibaren elektrikte uygulamaya konulacak olan otomatik fiyatlandırma konusunda da konuşan Zorlu Enerji Grubu Başkanı Murat Sungur Bursa, "Otomatik fiyatlandırma zam makinesine dönüşebilir" uyarısında bulundu. Murat Sungur Bursa, elektrikte otomatik fiyatlandırma konusunda şunları söyledi: "Birçok enerji firması gibi ilk baz fiyatların nasıl tespit edileceğini merakla bekliyoruz. Maliyetler piyasa değerine yansıtılırsa otomatik fiyatlandırma beklenen sonuç elde edilir. Makas sürekli açılırsa hükümet yeni düzenleme yapmak zorunda kalır, onu da kamuoyuna anlatmak zor olur. Bu konunun çok daha önce gündemde olması gerekirdi. Bu aşamada sıfır noktası çok önemli. Otomatik fiyatlandırmaya geçildiği ilk ay eğer denkleme ilk koyulan fiyat, gerçekten o günkü maliyetleri yeterince, sağlıklı olarak yansıtmıyorsa her 3 ayda bir düzeltme katsayısı ile çarpacağınız bu baz fiyat, sürekli o çarptığınız katsayı oranından uzaklaşacaktır."

Petrol için ABD'lilerle görüşülüyor
Zorlu Petrogas Proje ve Yatırımlar Direktörü Şahin Göndiken de, petrol arama konusunda yabancılarla görüşmeleri bulunduğunu, şu anda bir ABD firmasıyla görüştüklerini, yıl sonuna doğru da Siirt bölgesinde bir kuyu açmanın söz konusu olduğunu açıkladı.

Şu an ürettiğimiz elektriğin iki katını güneşten üretebiliriz
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, nükleer enerji ile ilgili ihale sürecinin devam ettiği belirterek, "Eylül ayında zarfları açacağız" dedi. İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneğinin (İMSAD) liderliğinde hayata geçirilen Türk inşaat malzemeleri sektörü ile Bulgaristan, Hırvatistan ve Romanya'daki sektörlerin AB sürecine uyumu doğrultusunda AB komisyonu tarafından fonlanan EUbuild Projesi, uluslararası bir konferansla tanıtıldı. Bakan Güler, "Güneş enerjisi konusunda Türkiye'nin güneş enerjisi haritasını, atlasını çıkardık. Türkiye şu an ürettiği elektriğin iki katını güneşten üretebilir" diye konuştu.


Yigit Harita

 HABERLER
 DOSYALAR
 ENERJİ TASARRUFU
 ENERJİ FİRMALARI
 ENERJİ VERİMLİLİĞİ
 ÇEVRE
 VİDEO BLOG
 YENİLENEBİLİR ENERJİ
 ENERJİ İLANLARI

E-posta Aboneliği :


Haberlerimiz
e- postanıza gelsin

 
 
 
Toplam Ziyaretçi