Alternaturk Ana Sayfa
Norm Enerji Sistemleri
  GÜNEŞ ENERJİSİ   RÜZGAR ENERJİSİ   JEOTERMAL   DALGA ENERJİSİ   HİDROELEKTRİK  BİYOETANOL   ELEKTRİK  BOR  ÇOCUK
 
SİTE İÇERİKLERİNDEN
Diyarbakır Güneş Evi
Diyarbakır güneş evi.
DİĞER HABERLER
 The little clean energy friends are working
 Zorlu İsrail'de Enerji Üretecek
 Yalıtım Sektörüne Destek Geliyor
 Siemens Rüzgara Yerli Ortak Arıyor
 Güneş Enerjisi Zorunlu Kılınabilir
 Diyarbakır Güneş Evi
 Sanko Enerjide İlk 10'a Oynuyor
 Conergy in Turkish Market with Norm
Elektrik Kesintileri Başlayabilir
24.06.2008
19 Haziran’da 588.5 milyon kilowat saat üretim, 587.2 milyon kilowat saat tüketim oldu. Üretimle tüketim arasındaki fark ilk kez 1.3 milyon kilowat saat (kWh)’ye indi.
            Güneş Evi

Sümerpark içerisindeki yapımı tamamlanan Diyarbakır Güneş Evi Eğitim ve Uygulama Parkı’nın açılışı verilen kokteylle gerçekleşti. Açılışa DTP Diyarbakır Milletvekili Selahattin Demirtaş, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, ilçe belediye başkanları, GÜNSİAD Başkanı Şah İsmail Bedirhanoğulları, DİSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Raif Türk, Demokrasi Platformu’nu oluşturan sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile sendika ve oda başkanları, akademisyenler katıldı. Proje Müellifi Yüksek Mimar Çelik Erengezgin 63 yaşında bir delikanlının çocuğunun dünyaya gelme heyecanını yaşadığını söyleyerek sözlerine başladı. Güneş şampiyonu olan Diyarbakır’a Güneş Evi’nin çok yakıştığını söyleyen Erengezgin öncelikle yöresine daha sonra Türkiye’ye faydası dokunacak olan bu projenin örnek teşkil etmesini umut ettiğini söyledi. Erengezgin, “Türkiye yaşam tarzını değiştirecek ya da herkes bulunduğu yeri terk etmek zorunda kalacak” dedi.  Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Sektör Yöneticisi Elif Torcu Taş da Güneş Evi’nin toplumsal bilincin oluşmasında ve tüm dünyayı etkileyen küresel ısınmaya karşı önemli bir rol oynayacağına inandığını söyledi. Taş, AB bünyesinde işsizlik, göç, halk sağlığı, iklim değişikliği konularına daha kalıcı çözümler bulabilmek amacıyla strateji oluşturduklarını söyleyerek “Bu yeni oluşum, ihtiyaçlarımıza ulaşırken sonraki nesillerin de hayat standartlarını ileriye çıkartma amacını gütmektedir” dedi.

Baydemir: Bu ev hepimizin

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir “Kentim, ülkem ve yurttaşlarım adına çok heyecan duyuyorum” diyerek sözlerine başladı. Yer kürenin görebileceği en büyük felaketlerden biri olan küresel ısınmanın, kaynağının yine insan olmasının aslında bir paradoks olduğunu söyleyen Baydemir “Doğaya, doğa-insan ilişkisine bakış açımızı değiştirmekle başlamak durumundayız. Bu bakış açısını değiştirmek yapacaklarımızın çok büyük bir bölümünü oluşturuyor. Doğayla barışık, demokratik, ekolojik bir yaklaşım göstermeliyiz. Bu yaklaşımın yaşam bulduğunun ispatı için şu anda Güneş Evi’ni açıyoruz” dedi. Baydemir “Tanrı Diyarbakırımızı, ülkemizi, dünyamızı güneşsiz bırakmasın” diye sözlerini sürdürdü. Diyarbakır Güneş Evi’nin artık hepimizin evi olduğunu ifade eden Baydemir “Güneş Evimiz, esas olarak insan-doğa ilişkisinde paradigmal bir değişikliği mümkün kılabilecek, doğayla demokratik bir ilişki kurmayı hedefleyen temel bir eğitim merkezi olma işlevini görüyor. Bu projenin yerelde sürdürülebilir kalkınma temelli çabalara bir model ve yol gösterici kılavuz olarak yer etmesini temenni ediyorum” dedi.

Güneş Evi’nin herkesin yaşam ve tüketim alışkanlıklarını gözden geçirtecek bir örnek ve geleceğe ışık tutacak bir yapı olduğuna işaret eden Baydemir  “Evimizin; ülke genelinde akılcı ve olumlu bir rüzgara dönüşmesi ve sağlam bilgi temeli üzerinde yükselecek dostluklara vesile olmasını diliyorum” dedi.

Güneş Evi

Güneş Evi projesi esas olarak bir evin bütün ihtiyaçlarının güneş enerjisinden nasıl temin edildiğini gösteriyor. Güneş Evi'nde havadan havaya enerji transferinden yararlanmak için de yine toprak altına 30 santim çapında 88 metre boru döşendi. Hava borularından terleme sonucu su yoğunlaşmasına karşılık başta ve sonda tahliye noktaları oluşturuldu. Dışarıdaki ve içerideki ısı farkının ortaya çıkardığı vakum etkisiyle dış taraftaki borudan giren 40-50 derece sıcaklıktaki hava, yerin altında 88 metre dolaşarak 15 derece toprak sıcaklığı nedeni ile soğutuluyor, doğal vakum ve gerektiğinde devreye giren aspiratörle serinlik sağlanıyor. Doğayla uyumlu bütün koşullarının oluşturulduğu Güneş Evi'nde aynı zamanda, yörenin enlemine eşit olarak 40 derece eğimli olan güney çatısında, yine güneye bakan 17 derece eğimli mutfak çatısında her biri 162 wat'lık toplam 3.88 kilowat kurulu güce ulaşan 24 adet PV güneş paneli bulunuyor. Bu düzenek, invertör, regülatör ve depolama amaçlı 16 adet 12 volt 100 amper özel aküler aracılığı ile elektrik ihtiyacını sürekli karşılıyor. Hidrojen teknolojisi yaygınlaşana kadar enerji depolamak için şimdilik akü kullanılıyor. Evin sıcak su ihtiyacını karşılamak için çatıda ayrıca iki adet güneş kolektörü ve zemin katta özel sıcak su deposu bulunuyor.


Yigit Harita

 HABERLER
 DOSYALAR
 ENERJİ TASARRUFU
 ENERJİ FİRMALARI
 ENERJİ VERİMLİLİĞİ
 ÇEVRE
 VİDEO BLOG
 YENİLENEBİLİR ENERJİ
 ENERJİ İLANLARI

E-posta Aboneliği :


Haberlerimiz
e- postanıza gelsin

 
 
 
Toplam Ziyaretçi