Alternaturk Ana Sayfa
Norm Enerji Sistemleri
  GÜNEŞ ENERJİSİ   RÜZGAR ENERJİSİ   JEOTERMAL   DALGA ENERJİSİ   HİDROELEKTRİK  BİYOETANOL   ELEKTRİK  BOR  ÇOCUK
 
SİTE İÇERİKLERİNDEN
Binalarda Isı Yalıtımı
DİĞER HABERLER
 Yenilenebilir enerji Abartılıyor Mu?
 Zorlu İsrail'de Enerji Üretecek
 Manisa Sayalar Rüzgar Santralı
 Enerji Arzına Güneş Çözümü
 2008 Ulusal Enerji Forumu
 Diyarbakır Güneş Evi Açıldı
 Alternatif Enerjide Büyük İşbirliği
 Elektrik Kesintileri Kapıda

 

Bina Yalıtımı 5 Yılda Kendini Amorti Ediyor

07.07.2008
Türkiye'deki yaklaşık 24 milyon konutun yüzde 90'ı yalıtımsız. Isı yalıtımı ile, petrol fiyatlarının süretli yükseldiği günümüzde yüzde 50 tasarruf sağlamak olanaklı. Üstelik 4-5 katlı binalarda ısı yalıtım yatırımı, sağlanan tasarruf ile en çok 5 yıl içinde kendini amorti ediyor
            Yalıtım

Petrol fiyatı ile beraber doğalgaz fiyatları da hızla artıyor. Yılbaşından bu yana elektriğe de yüzde 49 zam gelince yaklaşan kış zor geçeceğe benziyor. Sadece doğalgaz ve elektrik değil, kömür de %60'lara ulaşan zamlar yapılıyor.
Artan enerji fiyatları Türkiye'nin cari açığına da olumsuz etki yaratıyor. Türkiye'nin en büyük ithalat kalemi enerjinin faturası sürekli artıyor.

Türkiye'de, Blue Safe Mavikale markası ile ısı yalıtımında yüzde 50 pazar payına sahip Mardav'ın Pazarlama ve İş Geliştirme Koordinatörü Gülay Dindoruk, ısı yalıtımı ile ısıtma ve soğutmada yüzde 50 ortalama tasarruf sağlanabileceğini söyledi. Dindoruk bu sayede ekonomiye katkının 10 milyar doları bulabileceğine de dikkat çekti.

Dindoruk " Türkiye'de tüketilen toplam enerjinin yüzde yüzde 33'ü binalarda, çoğunlukla da ısıtma ve soğutma amaçlı kullanılıyor. Tüketilen enerjinin yüzde 75'inin ithal edildiğini ve 2006 yılı için ithalata ödenen paranın 30 milyar dolar civarında olduğunu gözönünde bulundurursak enerjiyi verimli kullanmamız şart" dedi.

Türkiye'de mantolama olarak bilinen dış cephe yalıtımı sektörünün 20-25 milyon metrekarelik bir pazar payına ulaşması merdiven altı üretimi ve uygulamaları da beraberinde getirmiş vaziyette. Bu durum sektörün büyük oyuncularını endişelendiriyor. Zira kötü uygulamaların sektörün tamamına zarar verdiğini düşünüyorlar.

Dış cephe mantolama sistemi Blue'Safe Mavi Kale'nin, Mardav, Dow Chemical ve Kalekim'in çözüm ortaklığı sonucu ortaya çıkan bir ürün olduğunu belirten Gülay Dindoruk bugüne kadar gerçekleştirdikleri toplam 15 milyon metrekare uygulamayla mantolama sektöründe lider marka konumuna geldiklerini ifade etti.

Dindoruk, yapılan bir maliyet analizine göre 4-5 katlı bir binanın 5 yıl içinde sağladığı enerji tasarrufu ile mantolama maliyetini çıkardığını belirtti. Özellikle kamu binalarında ısı yalıtımının yok denecek kadar az olduğuna dikkat çeken Dindoruk, "Ankara Kız Yetiştirme Yurdu'nun mantolama işini yaptık. Yıllık enerji harcamaları yüzde 63 oranında azaldı" diye konuştu.

Betonarme binaların ısıyı çok fazla kaçırdığını söyleyen Dindoruk, Türkiye'de kader gibi görünen bu büyük savurganlığa dur deme zamanının gelip geçtiğini belirtti. Dindoruk, bu tip yatırımlara Avrupa'da maliyetin üçte ikisi oranında destek verildiğini belirterek sektörün vergi teşviğini de hakettiğini söyledi.

Giydirmeyi metrekaresi 30 YTL'nin altında yapan, yanıltıyordur

Mardav Pazarlama ve İş Geliştirme Koordinatörü Gülay Dindoruk, pazarın büyümesi ile birlikte bu işi bilen bilmeyen herkesin devreye girdiğini, merdiven altı üretilen ısı yalıtım malzemelerinin kötü sonuçlar verdiğine dikkat çekti. Haksız rekabet ve standart dışı üretim ile uygulamanın sektörün tamamına zarar verdiğini kaydeden Dindoruk "Bu işte bina sakinleri aralarında anlaşmaları da çok önemli. Bir bina bu işi yapmış ancak kötü malzeme ve işçilikten dolayı kötü sonuç almışsa, komşularını da etkiliyor. Mantolama işine girmek isteyenleri caydırıyor." dedi.

Dindoruk, 1 santimetre kalınlığında bile malzemeler olabileceğini söyleyerek, önemli olananın binanın bulunduğu alanın iklim özelliklerinin önemli olduğunu açıkladı.

"İstanbul'da 3, Ankara'da 4.5 santimetreden daha düşük kalınlıkta ısı yalıtım malzemesi kullanmamak lazım. Hatta İstanbul'un bazı semtlerinde ısı yalıtım malzemesi kalınlığının 4 santimetre olması gerekir. Yapıştırıcısı, ısı yalıtım levhası, düberi, sıva filesi ve sıvası ile bu mantolama işi bir sistemdir. Ayrıca tüketiciler şunu bilmelidir ki, 'Ben bu işi metrekaresi 30 YTL'nin altında yaparım' diyen bilin ki yanıltıyordur. Gerçek anlamda verim almak istiyorsanız, kaliteli ürün kullanmak zorundasınız." VATAN


Yigit Harita

 HABERLER
 DOSYALAR
 ENERJİ TASARRUFU
 ENERJİ FİRMALARI
 ENERJİ VERİMLİLİĞİ
 ÇEVRE
 VİDEO BLOG
 YENİLENEBİLİR ENERJİ
 ENERJİ İLANLARI

E-posta Aboneliği :


Haberlerimiz
e- postanıza gelsin

 
 
 
Toplam Ziyaretçi