Alternaturk Ana Sayfa
Norm Enerji Sistemleri
  GÜNEŞ ENERJİSİ   RÜZGAR ENERJİSİ   JEOTERMAL   DALGA ENERJİSİ   HİDROELEKTRİK  BİYOETANOL   ELEKTRİK  BOR  ÇOCUK
 
SİTE İÇERİKLERİNDEN
Elektrik
DİĞER HABERLER
 The little clean energy friends are working
 Zorlu İsrail'de Enerji Üretecek
 Yalıtım Sektörüne Destek Geliyor
 Siemens Rüzgara Yerli Ortak Arıyor
 Güneş Enerjisi Zorunlu Kılınabilir
 Diyarbakır Güneş Evi Açıldı
 Sanko Enerjide İlk 10'a Oynuyor
 Conergy in Turkish Market with Norm
Elektrik Kesintileri Başlayabilir
24.06.2008
19 Haziran'da 588.5 milyon kilowat saat üretim, 587.2 milyon kilowat saat tüketim oldu. Üretimle tüketim arasındaki fark ilk kez 1.3 milyon kilowat saat (kWh)'ye indi.
            Elektrik Kesintileri

Türkiye'nin saatlik ortalama elektrik tüketiminin 26 milyon kWh olduğu düşünüldüğünde durumun vehameti daha iyi anlaşılıyor. Bakanlık trafo bakımı, arıza gibi bahanelerle ve gezdirme yöntemi ile kesintiler yapıp durumu idare ediyor.

Son bir kaç yıldır elektrik üretim ve tüketiminde bıçak sırtında yürütülen dengede kritik sona gelindi. Enerjide son 5 yıldır önemli yatırımların olmaması nedeniyle Türkiye'nin elektrik üretimi artık talebi karşılayamayacak düzeye erişti. Sıcakların artmasıyla 16 Haziran Salı günü belirgin olarak bozulmaya başlayan rakamlar 19 Haziran 2008'de çok ciddi alarm verdi. Elektrik üretim ve tüketim değerleri arasındaki fark ilk kez 1.3 milyon kWh'ye indi.

19 Haziran tarihine ilişkin rakamlar, artan sıcaklarla birlikte üretimin, tüketimi karşılayamadığı günlere girildiğini de gösteriyor. 19 Haziran günü elektrik tüketimi 587 milyon 224 bin kWh'ye çıkarken, üretim ise 588 milyon 553 bin kWh'de kaldı. Aradaki fark 1.3 milyon kWh'ye kadar geriledi. Türkiye her bir saatte ortalama 26 milyon kWh elektrik tüketiyor. Bu rakam dikkate alındığında 19 Haziran'da Türkiye'nin başabaş noktasından ancak yarım saatlik elektrik tüketimi kadar uzak olduğu gerçeğini ortaya koydu.

Aslında enerjide ilk sinyaller Mayıs ayında geldi. Geçen ay elektrik üretimi, tüketimi karşılayamadı. Mayıs ayı toplamında 45 milyon kWh elektrik açığı oluştu. Bakanlık olmayan elektriği, tüketime veremeyeceği için durumu “gezdirme”yle kurtarmaya çalıştı. Böylece Mayıs boyunca Türkiye'nin birçok yerinde trafo bakımı veya arıza gerekçeleriyle sık sık elektrik kesintileri yapıldı.

Durumun ciddiyetini artıran nokta, artık sıcak günlere giriliyor olması. Tüketimdeki ani bir artış yaşanması durumunda “gezdirme”nin de işe yaramayacağı tahmin ediliyor.

Nitekim sıcaklar artınca ve akşamlar Euro 2008 maçları yüzünden genelde evde geçirilince tüketim hızla artmaya başladı.

16 Haziran'da elektrik üretimi 542.8 milyon kWh olurken, tüketim 541.2 milyon kWh'ye çıktı. O gün üretimin tüketimi sadece 1.6 milyon kwh aştığı görüldü. Zaten başabaş olan dengedeki bozulma ilerleyen günlerde de devam ederek 19 Haziran'da kritik noktaya geldi. Elektrik tüketimi 3 gün içinde 46 milyon kWh artarak 587.2 milyon kWh'ye yükseldi ve aradaki fark 1.3 milyon kWh'ye kadar düştü.

Planlı kesintiler başlayacak
Peki ne oldu da üretim rakamları alarm vermeye başladı. Uzmanlar son 5 yılda enerji yatırımlarının ihmal edildiğini, mevcut tesislerde ise verimlilik arttırıcı yatırımların yapılmasında gecikildiğini belrtiyor.
İşin bir de kuraklık boyutu bulunuyor. Hidro elektrik satrallar(HES) barajların doluluk oranının düşük olması nedeniyle yeterince üretim yapamıyor. Temmuz ve ağustos aylarında su sıkıntısının daha da artacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Barajlar boşaldı santrallerde üretim düştü
EÜAŞ ve bağlı ortaklıklarına ait hidroelektrik santrallerin üretimi, yıllar içinde yaşanan kuraklığın da etkisiyle giderek azalıyor. Türkiye'de 2004'te 40.7 milyar kWh elektrik üreten hidroelektrik santraller 2007 yılı sonu itibarıyla 30.9 milyar kWh elektrik üretti. Buradan kaynaklanan ihtiyaç ise kömür ve doğalgazdan karşılandı.


Yigit Harita

 HABERLER
 DOSYALAR
 ENERJİ TASARRUFU
 ENERJİ FİRMALARI
 ENERJİ VERİMLİLİĞİ
 ÇEVRE
 VİDEO BLOG
 YENİLENEBİLİR ENERJİ
 ENERJİ İLANLARI

E-posta Aboneliği :


Haberlerimiz
e- postanıza gelsin

 
 
 
Toplam Ziyaretçi